دیفاع له‌كوردو رۆژئاوا .. یان شه‌ڕ فرۆشتن به‌ئیسلام‌و ئیسلامییه‌كان

د.مثنى أمين
  2019-10-11     691
خوشكان‌و برایانی به‌رێزم

دیفاع له‌كوردو رۆژئاوا .. یان شه‌ڕ فرۆشتن به‌ئیسلام‌و ئیسلامییه‌كان

ئه‌ردوغان نوینه‌ری ئیسلامیه‌كان نیه له‌و هیرشانه‌یدا نوینه‌ری ناسیونالیستی توركی و خه‌می به‌رژه‌وه‌ندی ولاتی خویه‌تی له‌سه‌ر حسابی خه‌ونی خه‌فه‌كراوی نه‌ته‌وه‌ی ئیمه و شه‌ریكی ناحه‌ق و ڤلم ئه‌كات.
و كاره‌كه‌ مه‌كه‌نه‌ شه‌ری ئیسلامی و علمانی و چه‌پ و راست به‌و شیوه‌ی كه‌ هه‌ندی عه‌لمانی ده‌یكه‌ن هاوسوزی كوردانه نابینم به‌لكو شه‌ر و قینی ئایدولوژی ئه‌بینم.

تكایه به‌ریزان خوین و ئازاره‌كانی منالانی روژئاوا مه‌كه‌نه ماده‌ی شه‌ری ئایدولوژی وشه‌ر به ئیسلامیه‌كان مه‌فروشن.

هه‌لویستی روسیا و امریكا ئه‌مرو له‌ ئه‌نجومه‌نی ئاسایش كه‌ ڤیتوی بریاریكیان كرد دژی توركیا ده‌ربكریت چه‌ند نوینه‌رایه‌تی عه‌لمانیه‌ت و راست و چه‌پ ده‌كات ئه‌وه‌نده‌یش اردوغان نوینه‌ری ئیسلامیه‌كانه له‌م هه‌لویسته‌دا.

له‌روژی یه‌كه‌می ئازاره‌كانی كورده‌وه‌ و له‌گه‌ل یه‌كه‌م بسته خاك و قه‌تره‌ خوین و ویه‌كه‌م كوچ و یه‌كه‌م گوری به‌ كۆمه‌لدا ... ئه‌مریكا و روسیا و فرنسا و اوربا و سایكس وبیكو وستالین وكیسنجه‌ر و كومپانیاكانی كیمیاوی سویسری وفرنسی و ئه‌لمانی و .....هتد وفارس و تورك و عه‌ره‌ب و عه‌جه‌م ... حچور یان هه‌یه‌ له‌ ناو ئازاره‌كانی ئیمه‌دا.

تكایه شه‌ر به ئیسلامیه‌كان مه‌فروشن
ئه‌گه‌ر كه‌سیكیانتان بینی رای جیاواز بوو داوای لیبكه‌ن به‌ هیزی دین و منگق ی قورئان و گشت ئاینه‌ ئاسمانیه‌كان بینه سه‌نگه‌ری به‌رگری له‌ حه‌ق و مافی نه‌ته‌وه‌ی كورد ی هه‌میشه مڤلوم و به‌شخوراو و ئیدانه‌ی ئه‌و كارانه بكه‌ین پیكه‌وه‌ به‌ شه‌ریعه‌تی خوا و یاسای نیوده‌وله‌تی و به‌ منگق ی عه‌قل و وحی و ئینسان و ئاسمان له‌سه‌نگه‌ری مڤلوم و نه‌ته‌وه‌ی خوماندابین.
زۆرترین بینراو
© 2021 Awene Online, Inc. All Rights Reserved.
×